Čtení: 4 minut

Setkáváte se s přáteli u šálku kávy a debatujete o životě? Zkuste to jednou jinak. Vyzkoušejte různé kávové hry, které vám přiblíží kávový svět a vy se tak naučíte další znalosti o kávě. Hry si můžete zahrát v kavárně, ale i doma ve svém pohodlí.  

HRA: KÁVOVÝ CESTOVATEL

Káva se pěstuje po celém světě, v různých nadmořských výškách a v různých oblastech. Proto každá káva z různých oblastí chutná jinak. Káva ze střední a jižní Ameriky bývá dobře vyvážená a čokoládová. Africké kávy bývají světlé, ovocné a více aciditnější. Asijské kávy bývají plné a bohaté na chuť. Jedná se však o široké zobecnění s mnoha výjimkami, ale tyto faktory jsou dobrým výchozím bodem. V této hře se každý snaží uhodnout původ kávy podle toho, jak chutná a voní. 

 

CO BUDETE POTŘEBOVAT

 

POSTUP

 1. Vyberte tři až pět káv z různých regionů a zemí. Pokuste se vybrat kávu, která je zřetelně jedinečná a liší se svým původem.
 2. Každou kávu připravte stejným způsobem, například jako espresso a anonymně je označte.
 3. Každý ve hře musí ochutnat kávy a pokusit se hádat, odkud pochází. Pokud máte skupinu, která není tak sběhlá ve výběrové kávě, nechejte je hádat z jakého kontinentu káva pochází.
 4. Máte-li skupinu, která se v kávovém světě orientuje, ztěžte hru tím, že po nich budete chtít, aby uhodli konkrétní zemi původu.
 5. Osoba, která uhodne nejvíce káv správně, vyhraje.

 

TIPY PRO HRU

 • Pokud se hráči příliš neorientují v kávě, poskytněte jim nějaký kontext, než začnete hru hrát.
 • Pokud se hráči pohybují v kávovém prostředí dennodenně, zkuste jim vybrat kávu, která vybočuje z obecných standardů, aby si trochu potrénovali mozkové závity.

HRA: HÁDEJTE CHUTĚ KÁVY

Kávy mají nepřeberné množství chutí. Jejich výslednou chuť ovlivňuje oblast, nadmořská výška, způsob zpracování, skladování, pražení a nakonec způsob konečné přípravy kávy.

 

CO BUDETE POTŘEBOVAT

 • 3 různé druhy kávy
 • Papíry na označení odpovědí
 • Jednu zvolenou přípravu kávy

 

POSTUP

 1. Vyberte tři různé druhy kávy k přípravě. V ideálním případě by každá káva měla mít výrazně  odlišné chuťové profily (například jedna by mohl být světlá, ovocná africká káva a jedna by mohla být bohatá, zemitá jihoamerická káva).
 2. Rozdejte papíry, kde si mohou hráči zaznamenat chuťový profil dané kávy. Zde je příklad, jak by mohly vypadat.
 3. Nechejte hráče vyzkoušet každou kávu a napsat, jaké chutě v kávě cítí.
 4. Jakmile každý napíše své odhady pro každou kávu, odhalte kávu a její skutečný chuťový profil. Ten, kdo byl svými poznámkami nejblíž, vyhrává.

 

TIPY PRO HRU

Pro zjednodušení hry můžete vybrat například 15 – 20 variant chutí, které v kávě mohou cítit. A například 8 z nich bude pouze správně, takže účastníci budou mít větší šanci uhodnout tu správnou chuť.

Na našem eshopu najdete různé druhy káv, vyzkoušejte kávy z Ameriky nebo Afriky pro tuto hru.

HRA: HÁDEJ METODU ALTERNATIVNÍ PŘÍPRAVY KÁVY

Každý milovník výběrové kávy má svůj oblíbený způsob přípravy kávy. Od dripperu V60, přes Chemex až k french pressu. Káva chutná pokaždé jinak a má svůj jedinečný charakter. Pomocí této hry otestujete vaše chuťové buňky, jestli dokáží identifikovat různé metody pro přípravu kávy.

 

BUDETE POTŘEBOVAT

 

POSTUP

Zvolte kávu, která je vhodná na alternativní přípravu kávy. Ideální kávy jsou světle pražené. Pražení probíhá v kratší době a díky tomu se v chuti projeví její originální chuťové tóny jako je sladkost a acidita. 

 

Vyberte tři až čtyři metody vaření, které chcete použít. Nejlepší je zahrnout filtrování, louhování a stlačení. Například:

 

Připravte kávy a anonymně je označte. Nechejte kamarády hádat, která káva je připravena jakou metodou.

 

TIPY PRO HRU:

 • Aby byla hra trochu jednodušší, můžete kamarádům napovědět, které metody byly použity.
 • Můžete říct jednotlivé charakteristiky pro danou přípravu kávy.

SHRNUTÍ

Všechny tyto hry se dají upravit podle daných schopností a znalostí účastníků. Nabízí skvělý způsob, jak více propadnout do tajů kávy a jak prozkoumat kávu novým způsobem. Zahrajte si hry s přáteli a naučte je o kávě mnohem více. 

 

Hry nemusí mít vždy pouze jednoho vítěze, ale jelikož se jedná o kávu, myslíme si, že vítězí každý.

Vyzkoušejte s přáteli cuppinng káv

Jak má vypadat cupping? Podívejte se na postup na blogu.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Autor :
Mirka Vnenková
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před nějakými 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 5.8.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Pro perfektní šálek filtrované kávy
káva na filtr
Káva na filtr čerstvě pražená výběrová káva
alternativní příprava
Alternativní příprava vybavení a příslušenství k alternativní přípravě
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro