Káva má za sebou velmi dlouhou a bohatou historii. Víte, jak se vlastně dostala k nám do Čech? Kde byla u nás první kavárna a kdo ji založil? Pojďte se mnou zapátrat do kávové historie!
Historie kávy v České republice OBSAH:
Původ a historie kávy v Čechách
V roce 1698 rozkvetl první kávovník ve skleníku jezuitské koleje v Praze. Pro pěstování ve skleníku nebyly bohužel umožněny podmínky k tomu, aby z keře rostly kávové plody. Jako první Češi se s kávou setkali Heřman Černín z Chudenic a Kryštof Harant z Polžic. Kávu do Čech přivezli z cest po blízkém východě.
Káva se začala na venkov dovážet v průběhu 18. století. V 1. polovině 18. století byla káva připravována pouze jako medicína a prodávala se upražená a namletá v lékárnách. Pro svůj povzbuzující účinek se doporučovala rekonvalescentům.
Odlišná vůně a chuť kávy připadala všem venkovanům velmi nedůvěryhodná. Označovali ji za nehospodárnou a nezdravou. Nicméně i přes její odpůrce se káva ke konci 18. století rychle rozšířila do mnoha domácností.
Káva se především pila s mlékem a sladidly. Kávová zrna se dříve vyprala ve vodě, upražila na pánvi a v hmoždíři natloukla. Poté se slila do konvice s medem.
S oblibou kávy se stupňovaly i protesty proti její konzumaci. Nejčastějším důvodem byla vysoká cena. Podle mnoha odpůrců káva také škodila zdraví a způsobovala mnoho nemocí.
Prvorepublikové náhražky kávy
Zrnková káva byla na venkově i ke konci 19. století vzácnou surovinou. V mnoha krajích nahradila kaše či polévky k snídani a někdy posloužila i jako rychlá večeře. Jelikož byla pravá zrnková káva velice drahým zbožím, všichni hledali náhražky, z kterých by se dal uvařit podobný nápoj.
Brzy se začaly vařit obilné kávy s různými přísadami (cikorka, šípková jadérka apod.), do kterých se někdy přidávalo i pár zrnek pravé kávy. Také se dělaly ovocné kávy, mezi nejznámější byla káva fíková. Fíky se k nám dovážely z Itálie a Chorvatska. Pražily se v Kolíně. Fíková káva byla z období první republiky velmi oblíbená.
První český dripper: Znáte Karlovarský příbor?
Patent Klášterecké porcelánky (Thun) z přelomu 19. a 20. století je v dnešní době známý jako Karlovarský příbor. První podobu překapávače vymyslel Americký fyzik a vynálezce hrabě Rumford. Známý také jako Benjamin Thompson. Technika přípravy je velmi jednoduchá a nabízí se jako skvělá alternativa pro milovníky zalévané kávy.
Je to celoporcelánový překapávač, který je umístěný na servírovací konvičce, má na svém dně porcelánovou mřížku. Zajišťuje tedy skvěle připravený šálek kávy, bez použití papírových filtrů.
V jakých dripperech se káva připravuje dnes?
Základem je samozřejmě čerstvě upražená zrnková káva a kvalitní ruční nebo elektrický kávomlýnek vybavený mlecími kameny. Cena za Karlovarský příbor se v dnešní době pohybuje okolo 2000-3000 Kč.
Historické zajímavosti o kávě
Podívejte se na 6 historických i zábavných faktů o kávě, o kterých jste možná ani nevěděli!
První otevřené kavárny a jejich historie
První kavárny se v Čechách začaly otevírat počátkem 18.století. Jedním z prvních míst, kde se káva připravovala a konzumovala, byly kabinety. Dříve sloužily spíše ke studiu, později se z nich staly prostory pro konzumaci kávy.
Vybavení těchto prostorů mělo reprezentovat bohatství a postavení šlechtice. Totéž platilo o servírování. Nádobí na kávu bylo vyrobeno z luxusních materiálů jako byl porcelán, majolika nebo terra sigillata.
Dlouhou dobu byly kavárny určeny především pro bohatší vrstvy. Pro chudší měšťany stáli v průjezdech domů kavárníci s jednoduchým zařízením, na kterém měli položené 2 hrnce v pánvích s rozžhaveným uhlím. V jednom byla uvařená černá káva a v druhém mléko. Obě tekutiny pak kavárníci nalévali do malých hrníčků a podávali jej dělníkům na cestě do práce.
Kde vznikly nejstarší kavárny v České republice?
První kavárna v Brně byla založena roku 1702 Turkem Achmetem. Povolení dostal od městské rady, díky vídeňskému arcibiskupovi Kollonnitschovi. Brněnští obyvatelé si pití kávy rychle zamilovali.
V roce 1711 městská rada udělila oprávnění vařit kávu dalšímu podnikateli Ignácu Stiefelovi. Po osmi letech se v městě nacházelo 6 kaváren a po polovině 18.století se jich v Brně nacházelo 37.
V Praze byla první kavárna otevřena v roce 1711 Arabem Giorgiem Diodatem Damascenem. Po příjezdu do Prahy se ubytoval v bývalé Jezovitské ulici ( nyní Karlova ulice) v domě „U zlatého hada“. Aby si vydělal nějaké peníze začal s pouličním vařením kávy po pražských ulicích. Pražané si kávu natolik oblíbili, že Giorgio brzy zbohatl a v roce 1714 získal povolení k otevření vlastní kavárny.
Během několika let se začaly otevírat další a další kavárny. Některé zanikly, jiné fungují až dodnes. Jsou jimi kavárna Slavia, kavárna v Obecním domě, U tří Pštrosů, Grand café Orient v domě u Černé Matky Boží nebo kavárna Savoy.
V roce 1787 se v Praze nacházelo přes 100 kaváren a v 19. století se kavárny a kávový trh v Československu rozrůstaly rychlým tempem. Po 2. světové válce byl kávy nedostatek. Lidé pili náhražky jako meltu nebo cikorku. Velké množství kaváren bylo kvůli komunistům uzavřeno.
Jak to bylo s Tureckou kávou?
Většina lidí za socialismu neměla dostatek financí na kvalitní kávu nebo kávovary. Takže nejjednodušší způsob bylo zalít hrubě namletou kávu s vroucí vodou a lógrem na dně. Proto si Češi oblíbili všude známého „turka“, který přežil dodnes.
Spotřeba kávy v České republice
Podle statistických údajů Mezinárodní kávové organizace export kávy od propadu roku 1995 stále stoupá. Roku 2012 dosáhl celosvětový export přes 113 milionů šedesáti kilogramových pytlů.
Česká republika se nedrží zrovna na špičce odběratelů kávy. Což samozřejmě souvisí s rozlohou naší země a počtem obyvatel. Ale i přesto se v letech 2005, 2007 a 2008 do ČR importovalo přes milion pytlů kávy.
Do České republiky se ročně doveze 295 015 šedesáti kilogramových pytlů zelených nepražených kávových zrn. Celková spotřeba se pohybuje kolem 572 458 pytlů ročně. Naše průměrná spotřeba na osobu za rok je něco málo přes 3,26 kg kávy. Očekává se, že se česká kávová kultura bude rozvíjet i nadále.
Jak se s kávou obchodovalo?
V bývalém Československu bylo pražení a balení kávy výsadou státního podniku Balírny Obchodu. Podnik Balírny Obchodu byl založen v roce 1958 a působil do konce roku 1990. Na území bývalého Československa měl 9 závodů, z nichž 6 upravovalo dováženou zelenou kávu.
Dovozcem pro Československo byl s.p. Koospol. V minulosti dovoz dosahoval 35 000 tun ročně. K 1. lednu 1991 podnik rozdělením na jednotlivé závody zanikl a o samostatné pražírny kávy se začaly zajímat zahraniční společnosti.
Většinový podíl získala firma Tchibo, rozestavěný provoz v Praze koupila společnost Douwe Egberts a ve Valašském Meziříčí se usadila Kraft Jacobs Suchard. Jedinou významnější pražírnou v České republice zůstal bývalý závod Roudnice nad Labem, a.s. BASK a Balírny obchodu Praha.
Do bývalého Československa vstoupila Tchibo z velkých zahraničních výrobců kávy jako první. V dubnu 1991 byla založena Tchibo Praha, spol. s.r.o. Za půl roku od uvedení kávy na trh byly prodány dva miliony kg kávy.
V roce 1991 se Tchibo stala nejznámější značkou v bývalém Československu. S výjimkou dovážené rozpustné kávy jsou všechny v České republice nabízené druhy připravovány v a.s. Balírny Tchibo Jihlava.
Svůj podíl na trhu kávy v České republice zvyšuje podnik Balírny Douwe Egberts. Ten patří k nejznámějším značkám kávy v Evropě. V roce 1753 ji založil holandský obchodník Egbert Douwes.
Osobnosti z historie tuzemského kávového businessu
Než se na českém kávovém trhu usadili výše zmíněné mezinárodní společnosti, dařilo se v kávovém podnikání zejména dvěma pánům jejichž jména mnozí kafaři ještě nezapomněli. Julius Meinl a Arnošt Dadák.
Především poctivá práce pana Dadáka, je nám v Lázeňské kávě inspirací a nepřímo tak navazujeme na tradici pražení kávy na Valašsku. Přímo tady v Luhačovicích roku 1936 si Dadákovu kávu oblíbil i tehdejší prezident Edvard Beneš.
Věděli jste, že ve dvacátých a třicátých letech 20. století Arnošt Dadák založil firemní skleníky pro pěstování kávovníků? Nadšení pro kávu chtěl Dadák sdílet se všemi milovníky dobré kávy a nejen na území Československa. Bohužel osud tomu nepřál.
Tým Lázeňské kávy, my všichni jeho nadšení sdílíme a moderně v jeho stopách pokračujeme. Že si tradice a modernost protiřečí? V Lázeňské kávě to neplatí. Šíříme povědomí o moderních způsobech přípravy kávy a přitom důsledně dbáme na kvalitu a osobní péči o kávu i zákazníka, jak tomu bylo i za první republiky v obchodech pana Dadáka.
Dejte si šálek naší kávy! Právě máme upraženo:
Dadákova fabrika na zelené louce
Arnošt Dadák starší založil pražírnu a balírnu kávy v roce 1905. Ve svých 17 letech začal kávu pražit ručně a dovážet na kolem ve svém batohu do obchodů. Vozil kávová zrna z Jávy, Kolumbie a Venezuely. Postavil pražírnu, která patřila k nejvýznamnějším v Evropě.
V době největšího rozmachu měla firma zastoupení a sklady po celé republice, navíc také v Hamburku. Po jeho smrti podnik převzal jeho syn Arnošt, kterého však čekalo nelehké období. Při 2. světové válce Arnošta donutily okolnosti přejít k náhražkám kávy a čaje.
Firma i přesto vydržela. Největší rána pro firmu byla v únoru 1948. Vyhláškou ministra vnitřního obchodu v srpnu 1949 byla firma zestátněna a její název se změnil na Velkodistribuční podnik ve Valašském Meziříčí.
Potomci Arnošta Dadáka získali v roce 1993 společnost zpět. Kvůli vysoké konkurenci se spojili s firmou Jacobs Suchard. Nynějším vlastníkem značky Dadák je nizozemská společnost Jacobs Douwe Egberts.
Julius Meinl. Čech, který tvořil dnes tradiční vídeňskou kávovou kulturu
Obchodník Julius Meinl se narodil v roce 1824 na Karlovarsku. Vlastnil ve Vídni malý krámek specializovaný na lahůdky, čaj ale především kávu. Jeho pravidelní zákazníci si kupovali jak zelenou kávu tak upraženou, která ale skladováním postupně ztrácela svou čerstvost.
Meinla napadlo pražit kávu přímo v jeho krámku. Julius Meinl byl prvním člověkem na světě, který nabízel pražená kávová zrna. V roce 1877 vynalezl techniku bubnového pražení kávy. Ve svých 70 letech předal vedení firmy synovi. Veřejná obchodní společnost Julius Meinl rychle expandovala.
Společnost Julius Meinl ztělesňuje vídeňskou kávovou kulturu již více než 150 let a představuje ji celému světu. Zpočátku v Rakousko-Uhersku, dnes již ve více než 70 zemích po celém světě.
Ze zahraničních výrobců kávy v ČR je kapitálově nejsilnější Kraft Jacobs Suchard. Vznikla v roce 1993 a celkový prodejní obrat dosáhl v České republice zhruba 1,5 miliardy korun. Veškerou kávu firma praží a balí ve vlastním výrobním závodě Jacobs Suchard Dadák, a. s., ve Valašském Meziříčí. Obrat firmy i přes celosvětový nárůst cen kávy stále stoupá.
Nejčastější otázky o historii kávy v Čechách
Jako město první kavárny na území Česka je to Brno. Samozřejmě Praha, která se stala záhy po Brně městem kaváren. Z pohledu výroby a pražení kávy je to Valašsko a Karlovarsko. Regiony daly vzniknout tradičnímu spojení lázeňství a kávy = 👉 Lázeňská káva.
Podle dat statistického úřadu v roce 2019 činila spotřeba kávy v České republice 2,2 kilogramu na obyvatele. Ve Finsku činí roční konzumace 12 kilogramů. Máme co dohánět!
Cestopisci již léta upozorňují na obnovení zájmu o kávovou kulturu v Praze od 90.let. Před komunistickou érou tady byla velmi bohatá kávová kultura, po roce 1948 ale upadla. A to nejen kvůli nedostatku a ceně kávy, ale také kvůli představě, že kavárny v té době byly snobsky vyšší třída, zatímco hospody byly pro obyčejného pracujícího člověka.