Když se dají dohromady perfektně pražená kávová zrna, správný postup přípravy a kvalitní technologie vznikne opravdu skvělá káva. To je něco, po čem všichni kávomilci toužíme. Takového šálku dosáhneme koupí výběrové kávy od zkušeného pražiče, získáním informací a znalostí o přípravě kávy a v neposlední řadě výběrem vhodné kávové technologie. Pojďme se tedy podívat na ty nejlepší z nejlepších, na výběr top kávovarů za rok 2020.

JEDINEČNÉ ESPRESSO, UŽ PŘES 100 LET 

V příštím roce to bude 120 let, kdy si Luigi Bezzera, podnikavý rodák z Milána, nechal patentovat první pákový kávovar na světě. Tehdy se jednalo o velkou nádrž na horkou vodu, která se zahřívala plamenem pod nádobou. Pára uvnitř pak tlačila horkou vodu ven a do této připravené únikové cesty se vložila páka s mletou kávou, kterou voda musela projít. 

 

 

OD PRVNÍ EXTRAKCE KE ŠPIČKOVÉ MODERNÍ TECHNOLOGII

Taková byla první extrakce kávy pod tlakem, první espresso. No a v základním principu takhle fungují i dnešní kávovary. Akorát jsou nejen výkonnější a bezpečnější, ale, co je nejdůležitější, nabízejí možnosti kontrolované přípravy kávy pro tu nejlepší extrakci – nejlepší espresso.

 

V návaznosti na tradici prvních kávovarů jsou mezi nejoblíbenějšími výrobci zastoupeny převážně italské firmy. Jejich výrobky jsou skvělými technologickými díly, které se opírají o získané zkušenosti z jejich mnohaleté historie výroby kávovarů. Společnosti na výrobu kávovarů posílají na trh stroje určené pro profesionály, ale věnují se zároveň i menším verzím pro přípravu kávy v domácím prostředí. 

 

 

DOMÁCÍ NEPROFESIONÁLNÍ KÁVOVAR

Hlavními rozdíly mezi domácím a pákovým kávovarem je především jejich cena a rozměr. Kávovary, které směřují do domácností se musí vejít do rodinného rozpočtu, jehož horní hranice je obvykle podstatně nižší než finanční možnosti kavárny či restaurace. Stejně tak typická kuchyň v bytě nedisponuje rozměry a volným prostorem pro velký kávovar. Nemluvě o provozních nákladech, jako je například spotřeba energie.

 

Rodinný kávovar tedy musí být za přijatelnou cenu, o přijatelných rozměrech a přitom zvládnout připravit dobrou kávu. Domácí kávovary jsou vytvořeny pro rodinu. Vytvoří pár káviček pro návštěvu a jejich obsluha nesmí být složitá. Proto jsou opatřeny pouze tím nejnutnějším a jejich výkon je také omezen právě pro toto domácí použití.

Rozvažujete nad koupí domácího kávovaru? Pomůže vám také náš článek: Jak vybrat domácí pákový kávovar.

NEJLEPŠÍ DOMÁCÍ KÁVOVARY ZA ROK 2020

Vzhledem že preference každého z nás jsou odlišné, vybrali jsme pro vás tři nejlepší domácí kávovary za rok 2020. Je pro vás prvním kritériem výběru cena nebo potřebujete hlavně mít možnost si své espresso do detailu nastavit podle vaši chuti? Pojďme se podívat na tyto tři TOP domácí kávovary trochu blíže:

GAGGIA NEW CLASSIC

Začneme v kategorii příjemné vaší peněžence. Kávovar Gaggia New Classic kromě více než příjemné ceny, tedy cca 10 000 Kč, vystihují slova jednoduchost a spolehlivost. Je skromný ohledně jeho požadavků na prostor, vždyť na šířku zabere jen 24 cm

 

PROSTĚ DOBRÁ KÁVA. JEDNODUŠE.

Kávu dělá jednoduše a přesně podle vašeho receptu. Prostě jen zmáčknete tlačítko a ve chvíli, kdy chcete extrakci ukončit tak jej stejným tlačítkem vypnete. Co se těch tlačítek týče má jen ty, které opravdu potřebuje. Tři. Ke každému pak jednu kontrolku, abychom věděli zda je zapnutý, nahřátý a připravený extrahovat kávu a jestli má připravenou páru pro šlehání mléka.

 

S Gaggia New Classic si můžete užít jednoduchou přípravu kávy. Lépe řečeno, více než přípravě se můžete věnovat odpočinku u vaší kávy. Je levným kávovarem s přehledným ovládáním a se skvělými výsledky ve formě šálku dobré kávy. Pro vaši odpolední siestu bude neocenitelným pomocníkem.

NUOVA SIMONELLI OSCAR 2

Takovou tou zlatou střední cestou mezi domácími pákovými kávovary je Oscar, kterého vyrábí populární a samozřejmě italská firma Nuova Simonelli. Společnost Nuova Simonelli je synonymem profesionální kávové technologie (o tom ale více níže ve výběru profesionálních kávovarů). Své jedinečné technické know-how tak přidává i do série kávovarů do domácnosti. Můžete si tak být jisti zaručenou kvalitou výrobku a tím i kávy, kterou s ním připravíte.

 

Oproti zmiňované Gaggii je o kousek větší a také dražší. Zakoupíte ho do 27 tisíc. Ale co má Oscar za přednosti, kromě bezchybného minimalistického designu? Jednak je to dvoulitrový kotel, takže připravíte více kávy najednou. Což se hodí, když míváte návštěvy nebo vás doma bydlí hodně a všichni milujete kávu. 

 

INSPIROVÁNA PROFESIONÁLY

Hlavně má volumetriku! To znamená, že si můžete nastavit čas extrakce. Jednoduše naprogramujete kávovar například na 30 sekund. On si to zapamatuje a pak stačí vložit portafilter s mletou upěchovanou kávou a zapnout extrakci. Tu pak dál hlídat nemusíte, jelikož kávovar už ví, kdy přípravu vašeho espressa ukončit. Vy si jen vyzvednete hrníček s vaší kávou.

 

Mimochodem, Oscarova parní tryska se inspirovala právě u těch profesionálních kávovarů. Takže budete chtít pít pořád cappuccino a to jen proto, abyste si mohli vyšlehat mléko. Protože to je s tímto kávovarem prostě zábava. 

LELIT BIANCA

Po Oscarovi jsme do výběru nejlepších kávovarů za rok 2020 pro domácnost museli zařadit doslava zářící hvězdu našich domácích pákových kávovarů. Slečna Bianca je nejen nablýskanou celonerezovou krasavicí s dřevěnými detaily jako jsou rukojeti a nožičky. Ona je kávovarem, který vám dává prostor tvořit kávu. Je nástrojem k ovládnutí všech aspektů vašeho espressa.

 

KÁVOVAR PRO DOMÁCÍHO PROFESIONÁLA

S Biancou měníte průtok vody do páky, kontrolujete tlak, nastavujete preinfuzi, určujete teplotu vody, prostě máte všechny schopnosti kávovaru ve své moci. Budete se cítit jako profesionální barista, ale narozdíl od mnoha z nich (a to mluvím z vlastní zkušenosti) se ani nespálíte o parní trysku. Lelit Bianca má totiž trysku s tzv. Cool touch úpravou. Uvnitř ní bije srdce profesionála. Tedy čerpadlo tohoto kávovaru není vibrační – jak je u domácích kávovarů zvykem – ale rotační. Tak jak je obvyklé u velkých kávovarů v kavárnách.

Nuova Simonelli Oscar II i Lelit Bianca mají možnost přímého napojení na vodu, kdežto Gaggia New Classic disponuje pouze možností vody v zásobníků.

NEJLEPŠÍ PROFESIONÁLNÍ KÁVOVARY ZA ROK 2020

Teď se pojďme podívat, co skvělého si můžete letos zakoupit do vaší kavárny, cukrárny, bistra či restaurace. Samozřejmě i v tomto komerčním sektoru hraje roli cena. Ta se už ale pohybuje ve vyšších číslech než domácí kávovar vzhledem k náročným provozním podmínkám. Zároveň je také určena velikostí podniku, obratem a tím co všechno od kávovaru očekáváte a potřebujete. Račte si tedy vybrat, představujeme vám ve třech kategoriích nejlepší kávovary pro rok 2020 pro profesionály.

Před investováním do kávovaru je dobré si zjistit dostatek informací, které vám pomohou se správným výběrem. Proto doporučujeme přečíst si článek: Jak vybrat profesionální kávovar.

NUOVA SIMONELLI APPIA LIFE 

Kávovar společnosti Nuova Simonelli jsme zařadili do našeho výběru domácích pákových kávovarů a nyní vám představujeme jejich Appiu jako nejlepší profesionální kávovar pro podniky s menším finančním rozpočtem

 

První, co nás a nejspíše i vás při pohledu na tento kávovar napadne, mohou být slova: jednoduchý, přehledný, hezký. No a Appia si na nic nehraje, ona prostě taková je. Dělá hezkou kávu při jednoduché obsluze díky přehledným funkcím. Tento kávovar za zhruba 100 tisíc se stal velice oblíbeným základem mnoha nových kaváren. Je na něj spoleh. Má vše, co profesionální kávovar potřebuje a k tomu navíc několik vylepšení. 

Pro podniky nejen s menším rozpočtem, ale i s menším prostorem se hodí Appia ve verzi Compact.

NOVÁ A VYLEPŠENÁ, TO JE APPIA LIFE

Například izolační vrstvu bojleru, což dělá z Appie ekologický i ekonomicky výhodný přístroj. Celá plocha kávovaru díky elektrickému ohřívači rovnoměrně nahřívá všechny šálky. SIS neboli Soft infusion systém a volumetrika je pro tento kávovar už samozřejmostí. 

Kávovar je stavěn, aby zvládl jakkoli náročné provozy a snaží se tyto rušné směny ulehčit i svému nejlepšímu příteli, tedy baristovi. Aby mu pomohl má ergonomicky zpracované rukojeti pák, šlehání mléka barista kontroluje rychlým Push & Pull ovládáním a jelikož se na kávovaru pořád něco mačká, tak i ovládací panel s tlačítky je odolnější a na dotek příjemnější.

NUOVA SIMONELLI AURELIA WAVE 

Jen o kousek dražší je, opět od Nuova Simonelli, kávovar Aurelia Wave. Co od něj očekávat a proč se dostal až do tohoto úzkého výběru nejlepších profesionálních kávovarů? Aurelia Wave je totiž kávovar s inovativní Smart Water Technology

 

Jako profesionál v oboru víte, jak moc dokáže voda ovlivnit chuť kávy. Tato nová technologie dokáže rozeznat změny ohledně parametrů vody, která do kávovaru přitéká. Vy tak můžete kontrolovat kvalitu vody a tím kvalitu vašeho espressa.

 

INOVATIVNÍ PULSNÍ EXTRAKCE

Průtok vody, tlak, doba extrakce či teplota vody. Vše si můžete nastavit a naprogramovat vlastní extrakční profily. Nuova Simonelli si nechala tuto Pulse-Jet technologii patentovat. Není to jen o změně teploty či tlaku pro celou extrakci, ale máte možnost nastavit si všechny tři části tohoto procesu, tedy preinfuzi, extrakci i to jak má vypadat závěr extrakce.

 

U přípravy filtrované kávy především metodou pour-over, tedy například v Hariu V60 nebo Chemexu, jsou změny v zalévání patrné. Nejen napohled při samotné přípravě, ale hlavně v chuti kávy. Ta bude chutnat jinak, když změníme čas či objem “bloomingu”, zaléváme dávkováním nebo jedním dlouhým nalitím. Přesně takto můžeme v kávovaru Aurelia Wave pulsovat dávky vody o určitém tlaku při přípravě espressa a získat s kávy její veškerý potenciál.

VICTORIA ARDUINO 388 BLACK EAGLE GRAVITECH

Nemohli bychom napsat článek o nejlepších kávovarech roku 2020, abychom zde neuvedli hvězdu baristických soutěží a opravdovou celebritu mezi kávovary. V očích se zableskne každému baristovi, když před ním vyslovíte tato dvě magická slova – Black Eagle.

 

Proč, tedy kromě toho, že stojí cca 500 tisíc, je Black Eagle od firmy Victoria Arduino tak jedinečným kávovarem? Jelikož je špičkový ve všech směrech. Začíná to z venku, pohledem na něj a jeho moderní design s ikonickým logem Victoria Arduino. Značky, která je už přes sto let symbolem luxusního kávového požitku.

Tradiční firma na výrobu kávovarů Victoria Arduino spojila v roce 2001 síly s oblíbenou značkou baristů – Nuova Simonelli. Nyní spolu jako Simonelli Group přináší výjimečné, funkční, inovativní i udržitelné kávové technologie pro přípravu té nejlepší kávy. 

ŠPIČKA MEZI KÁVOVARY

Pod touto nádhernou kapotou se skrývá stroj nacpaný těmi nejmodernějšími technologiemi. Dovolí vám kontrolovat veškeré jeho funkce a zároveň ulehčí vše, co se v přípravě espressa ulehčit dá. Protože on nedisponuje pouze volumetrikou a SIS systémem, Cool Touch tryskami a LCD displejem pro každou hlavu kávovaru. On má i T3 technologii nahřívání vody pro každou hlavu kávovaru zvlášť. Spolu s tím souvisí i extrarychlé nahřátí kávovaru za pouhých 15 minut.

 

Jeho třešničkou na dortu je pak gravimetrika. Technologie, která zabudovanýma váhama odvažuje každé připravené espresso. Díky tomu může být každé espresso stejně skvělé. Black Eagle si vypočítává dózování i výslednou váhu pro konstantní a vždy perfektní výsledky

 

KÁVOVAR PRO BARISTY STVOŘEN BARISTOU

Kávovar Black Eagle je společným “dítětem” firmy Victoria Arduino a Jamese Hoffmana, který – kromě dalších ocenění – je nejlepším baristou světa za rok 2007. Také napsal několik knih o kávě a vůbec je jedním z nejuznávanějších a nejznámějších kávových odborníků na světě. 

Časté dotazy k nejlepším kávovarům roku 2020

Je kávovarem, o kterém sní všichni domácí baristi. Lelit Bianca.

Top kávovar v menších a středních kavárnách. Šikovný a spolehlivý Nuova Simonelli Appia Life.

Usnadní baristům práci, zajistí konzistenci přípravy dokonalého espressa a váš barista se na něm může natrénovat pro baristické soutěže! Maximálně výkonný Victoria Arduino Black Eagle.

Potřebujete poradit? Poradíme vám!

  Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro skvělou kávu
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
  kávovary
  Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
  mlýnky na kávu
  Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
  Naše služby pro gastro

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 15 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  189 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 1490 Kč